همایش های دانلودی آلا
کنکورمشاوره

راه رسیدن به جواب سوال

راه رسیدن به جواب مطالعۀ دقیق سؤال است

درک سؤال، نیمی از جواب است

بارها شنید هایم که «درک سؤال، نیمی از جواب است »؛ این موضوع واقعیتی غیر قابل انکار است، اما متأسفانه بسیاری از دان شآموزان، به ویژه داوطلبان آزمون سراسری، به این نکتۀ مهم بی توجه هستند. آنها بدون اینکه سؤال را با دقت و تا انتها بخوانند، به سراغ گزینه ها می روند و وقتی از آنها م یپرسیم که چرا سؤال را با دقت نخواند هاند، به فرصت کم برای پاسخگویی و لزوم سرعت عمل اشاره م یکنند؛ غافل از اینکه با به كارگيري همین شیوۀ اشتباه، بخش قابل توجهی از نمرۀ خود را از دست می دهند.
به عنوان یک معلم، بارها شاهد دان شآموزانی بود هام که در آزمون های آزمایشی یا آزمون های داخلی، درصد کمی کسب کرده اند. وقتی از دانش آموز مورد نظر خواست هام که در مقابل من سؤالی را با صدای بلند بخواند و پاسخ دهد، متوجه شد هام که وی دقت لازم را در خواندن سؤال ندارد، و وقتی ایراد او را متذکر شد هام، مصرّانه معتقد بوده که با استفاده از همین روش هم می تواند پاسخگو سؤالات باشد، یا چون با صدای بلند خوانده، اشتباه کرده است؛ اما واقعیت این است که تعداد قابل توجهی از دانش آموزان به سؤال و نکته کلیدی آن توجه و دقت لازم را ندارند و در نتیجه یا اصلا متوجه سؤال نمی شوند و به بیراهه م یروند و یا مجبور م یشوند كه چند بار گزینه ها را بخوانند تا بتوانند به پاسخ صحیح برسند.

همین حالا ببینید:  دفترچه کنکور سراسری سال 81

اما یک سؤال را چگونه باید خواند و به چه نکاتی باید توجه کرد تا بتوان سریع تر به پاسخ صحیح رسید؟

  •  هنگام خواندن سؤال آرامش داشته باشید و همیشه سعی کنید كه متن سؤال را با دقت و آرامش تمام بخوانید تا بفهمید كه سؤال از شما چه خواسته است؛ زیرا با فهمیدن متن سؤال و دقت در آنچه از شما خواسته شده است، به نیمی از پاسخ دست یافته اید.
  •  به نکته های کلیدی سؤال دقت کنید. در هنگام خواندن سؤالات به کلمات کلیدی توجه کنید و زیر آنها را خط بکشید مثلاً به کلماتی مانند: همه، هیچ یک، همیشه، هرگز، بزرگترین، درس تترین، نادرس تترین، کمترین، بیشترین، بجز و … در متن سؤال توجه کنید. اینها کلماتی هستند که می توانند معنی تست را عوض کنند؛ پس ابتدا آنها را مشخص کنید و سپس تست را پاسخ دهید.
  •  به سؤا لهای منفی در منفی دقت کنید؛ گاه طراح سؤال متن سؤال را منفی در منفی طرح می کند؛ برای مثال، گفته می شود که همۀ گزینه ها بجز … صحیح نیست. توجه به این سؤال های منفی در منفی، که به خصوص در درس ادبیات به وفور دیده میشود، اهمیت بسیاری دارد .
  • از طولانی بودن سؤال نترسید و با دیدن صورت طولانی یک تست، از حل آن منصرف نشوید. بسیاری از تست هایی که ظاهری طولانی دارند، دارای راه حل ساد های هستند و با کمی دقت می توان آنها را حل کرد
yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - راه رسیدن به جواب سوال

وقت خود را صرف سؤالهایی که نمیفهمید، نکنید.

با توجه به اینکه ارزش سؤالهای یک درس یکسان است و اگر شما به سؤال آسان پاسخ دهید یا پاسخگوی سؤال سخت باشید، تفاوتی در درصد و تراز شما ایجاد نخواهد شد، درست آن است که وقت خود را صرف پاسخگويي به سؤالهای سخت یا سؤا لهایی که متوجه مفهوم آنها نمیشوید، نکنید. خوب است بدانید که حتی رتبۀ یک آزمون سراسری هر سال نیز به تعدادی ازسؤا لها پاسخ نمی دهد؛

همین حالا ببینید:  لغات ایهام برانگیز ادبیات

بلکه در پاسخگویی به سؤا لهای یک درس، در کل، وضعیت بهتری نسبت به سایر داوطلبان دارد؛ پس روی یک سؤال بیش از حد تمرکز نکنید، چون این مسأله باعث می شود که شما به مرور همۀ سؤا لهای یک درس نرسید؛ سؤا لهایی که امکان دارد ساده باشند و شما به خوبی از پسِ پاسخگویی به آنها برآیید.

از یک سؤال به سؤال دیگر نپرید

. در مقابل داوطلبانی که روی یک سؤال بیش از حد تمرکز می کنند، برخی از داوطلبان، هنوز یک سؤال را به طور کامل و دقیق نخوانده، به سراغ سؤال دیگر می روند؛ زیرا می ترسند که زمان کم بیاورند! در نهایت نیز از یک سؤال به سراغ سؤال بعدی و از یک درس به سراغ درس بعدی می روند، و چون نمی توانند تمرکز لازم را داشته باشتد، توان پاسخگویی به سؤا لها را ندارند. برای جلوگیری از این مشکل، در حال حاضر باید با تست زد نهای مکرر، زمان پاسخگویی به سؤالهای هر درس را در ذهن داشته باشید و در همان محدوده برای هر سؤال وقت بگذارید و بعد از پایان زمان پاسخگویی به هر سؤال، سراغ سؤال بعدی بروید (زمان پاسخگویی به هر سؤال ادبیات 43 ثانیه، معارف اسلامي 41 ثانیه، عربی و زبان 48 ثانیه، ریاضی 94 ثانیه برای داوطلبان گروه آزمايشي علوم تجربی و حدود 93 ثانیه برای داوطلبان گروه آزمايشي علوم ریاضی و فني، زمین شناسی 48 ثانیه، زیست شناسی 42 ثانیه، فیزیک 74 ثانیه، و شیمی 60 ثانیه است).

حواستان به نمرۀ منفی باشد.

تعدادی از داوطلبان، بدون داشتن دانش کافی و مطالعۀ دقیق سؤال، به همۀ سؤال ها پاسخ می دهند و در نتیجه نمرۀ منفی کسب م کنند. اين بدان خاطر است که به سؤالی پاسخ اشتباه م يدهند و علاوه بر آنکه نمره آن راکسب نمی کنند، یک سوم نمره خود را نیز از دست می دهند. گفتن جملاتی مثل اینکه «نمی توانم سؤالی را بی پاسخ رها کنم » یا «پیش خودم میگویم شاید انتخابم درست باشد و بعدا پشیمان شوم که چرا به این سؤال پاسخ ندادم » اشتباه محض است و موجب خواهد شد كه در نهایت، رتب های بسیار بدتر از پيش بيني و انتظارتان کسب کنيد.

همین حالا ببینید:  معرفی رشته داروسازی
https://kiakonkur.ir/?p=4767
برچسب ها
همایش دانلودی آلا

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن